Spotkanie opłatkowe
„Betlejem to spotkanie.
Niebo z ziemia tak blisko.
Bóg i człowiek, grzech i zbawienie, stary świat i nowe stworzenie w Betlejem odnajdują swój zasadniczy punkt ciężkości , środek, który wszystko zmienia, który wprowadza nową perspektywę historii i świata.”
20 grudnia w Transgranicznym Centrum Współpracy odbyło się spotkanie opłatkowe dzieci, rodziców i pracowników Niepublicznego Przedszkola Specjalnego i Ośrodka Rehabilitacyjno- Terapeutycznego im. Ks. Arcybiskupa Józefa Życińskiego. Swoją obecnością zaszczycił nas ks. Prałat Piotr Kimak.
W klimat betlejemskiej nocy wprowadziły nas dzieci przedstawiając jasełka pt. „Tak to On jest królem.” Wszyscy zebrani w zadumie, z wielkim wzruszeniem wysłuchali Dobrej Nowiny narodzonego Dziecka.
Zdjęcia
MIKOŁAJKI 2012
6 grudnia od rana wśród dzieci wyczuwało się atmosferę radości, wesołości i zadowolenia. Wszyscy przeżywali tego dnia szczególne chwile, czekając na Mikołaja .Wielu zadawało sobie pytanie: Ciekawe czy przyjedzie??? I przyjechał!
Wspaniały starzec w szkarłatnym płaszczu z ogromnym worem pełnym najprzeróżniejszych prezentów został powitany piosenką, następnie wysłuchał pięknych wierszy i piosenek przygotowanych specjalnie dla niego. Czas oczekiwania umiliły wszystkim Śnieżynki ,które przygotowały wiele zadań i konkurencji dla dzieci , rodziców i nauczycieli.
Na zakończenie, wszyscy obdarowani różnymi podarunkami, z radością zatańczyli ze Świętym Mikołajem.
Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza nas tylko raz w roku....
Zdjęcia
Kiermasz kartek i stroików świątecznych
W dniach 03.12.2012, 05.12.2012 i 17.12.2012 w Galerii Panorama, Zespole Szkół w Łopienniku Górnym, Zespole Szkół w Małochwieju Dużym dzieci, rodzice i opiekunowie zorganizowali kiermasz kartek i stroików świątecznych.
Rękodzieło wykonane przez dzieci i opiekunów cieszyło się ogromnym powodzeniem.
Za udostępnienie miejsca w Galerii Panorama, Zespole Szkół w Łopienniku Górnym, Zespole Szkół w Małochwieju Dużym serdecznie dziękujemy Administratorowi Adamowi Kulawiakowi Pani Dyrektor Janinie Sachar, Dyrektorowi Wiesławowi Bojarczukowi.
Za wsparcie rzeczowe i finansowe dziękujemy Zespołowi Szkół w Izbicy i podopiecznym z Ośrodka Kuratorskiego oraz Paniom
Annie Czerniak, Grażynie Naklickiej, Wiesławie Buk, Prezesowi PSS Społem – Marzenie Wieleba.
Zdjęcia
"Cała Polska Czyta Dzieciom"
(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny
i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (….)
Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska - " Wychowanie przez czytanie"
ARTYKUŁ POCHODZI ZE STRONY FUNDACJI
ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom
Dnia 16.10.2012r. odbyła się pierwsza impreza z cyklu "Cała Polska Czyta Dzieciom" .
Hasłem przewodnim było Święto Książkowego Misia, a głównym celem zachęcanie do czytania dzieciom.
Uroczystość rozpoczął Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Magnum Bonum pan Wiesław Brodowski, który przeczytał bajkę pt."Wiatr" z serii "Miś Uszatek".
Zaraz potem historię " Niesfornego Misia" przeczytała nam pani Dyrektor Naszego Przedszkola – Mariola Domalewska.
Czytanie przeplatane było zabawami tanecznymi .
Główną atrakcją były różnorakie interpretacje wierszy i bajek w wykonaniu naszych dzieci:
min. mieliśmy okazję posłuchać
-bajki o Misiu Podróżniku“ ,
piosenek : "Mały Niedźwiadek"," Pora na dobranoc", „Ty i Ja“ ,interpretacji wiersza " Pociąg misiów" .
Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za mile spędzone chwile.
Zdjęcia
CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!!!
Zajęcia Rytmiczno – Taneczne w Naszym Przedszkolu
"Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością,
umysł traci swoją zdolność kontroli
a ciałem zaczyna kierować serce."
Paulo Coelho.
Od września w naszym przedszkolu odbywają się zajęcia rytmiczno – taneczne prowadzone przez panią Marzenę Darmochwał.To nie tylko nauka, ale także wspaniała zabawa.
Zobaczcie jak dzieci swietnie sobie radzą .
Dzieciaczki życzymy sukcesów!!!
Zdjęcia
TYGRYSKÓW BRYKANIE W KUCHNI
"Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki. Glenn Doman "
Dnia 12.11.2012r dzieci z grupy "Bryające Tygryski" odwiedziły kuchnię w Transgranicznym Ośrodku w K-stawie( os. Rońsko) - to właśnie tutaj panie kucharki przygotowują dla nich obiady.
Panie kucharki zaprosiły nas na wycieczkę po pomieszczeniach kuchennych pokazując nam przróżne sprzęty gospodarcze.
Po ciekawej wycieczce dzieci zapoznały się z tradycją kiszenia kapusty po czym wspólnie wzięliśmy się do pracy. Zabawa była fantastyczna.
Mogliśmy też przygotować surówkę z ukiszonej już kapusty – mnam, mniam.
Zdjęcia
Dziękujemy za miłe przyjęcie.
PRZYŚPIEWKA :
W koło puste pola, poszarzały lasy
w każdym domu robią zimowe zapasy.
Kapuste szatkują, marchewki dodają,
posypuja solą, do beczki wkładają.
Ojciec nogi umył i tańcuje w beczce,
trzeba dodać przypraw do żoneczki szepcze.
Gosposia dodaje przypraw potroszeczce
by miala kapusta ładny zapach w beczce.
Ubij tatko dobrze, by się ukisciła,
żeby później pyszna ,suróweczka była.
Bo jest moc witamin w kiszonej kapuście,
rękawy zakarzcie i kapuste włóżcie.
Zajęcia w kuchni
Tygrysków brykanie w kuchni
" A JA WIEM"
"A ja wiem, nie powiem
kto nas dziś odwiedzi,
czerwone jabłuszko
co na drzewie siedzi,
czerwone jabłuszko złocista gruszeczka,
złocista gruszeczka i piękna śliweczka"
Dnia 06.11.2012r dzieci z grupy "Tygryski" rozpoczęły przygotowania zapasów na zimowe dni.
"W naszej piwnicy wielkie zapasy
Czekają na chłodne, zimowe czasy.
Zimą w kuchni usiądziemy,
Przy słoikach się zbierzemy
I zapachnie lato u nas,
Gdy za oknem gra wichura."
Zobaczcie jak świetnie poradziły sobie z przygotowaniem pysznego jesiennego kompotu.
Zdjęcia
PRZEGLĄD PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ PARTYZANCKIEJ I PATRIOTYCZNEJ
08.11.2012r. nasze przedszkole zaproszone przez pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy parafii św. Michała Archanioła w Zamościu po raz drugi miało okazję wziąć udział w III Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej Partyzanckiej i Patriotycznej Pt. „Gdy piosenka szła do wojska”.
W tym roku również mogliśmy podziwiać występy młodszych i trochę starszych podopiecznych. Dzieci z grupy Teatrałki, Rybki z ferajny i Biedroneczki podbiły serca gości przygotowanymi utworami: „My w koszarach”, „Serce w plecaku”. Dzięki tym wspaniałym występom mieliśmy okazję przypomnieć sobie po raz kolejny naszą historię.
Wyrazy uznania dla organizatorów za profesjonalne przygotowanie i wysoki poziom artystyczny, a także niezapomnianą, serdeczną atmosferę, która towarzyszyła nam podczas przeglądu.
Zdjęcia
Wycieczka Zakopane 2012
"Podróżować, doznawać wrażeń i uczyć się - znaczy żyć"...
Szerpa Tenzing
W dniach 16 – 21.10.2012 mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczce edukacyjnej do Zakopanego -„Poznajemy góry”- zorganizowanej przez Nasze Przedszkole.
Pierwszego dnia pobytu dzielnie pokonaliśmy trasę do „Morskiego Oka - największego i najpiękniejszego jeziora tatrzańskiego otoczonego najwyższymi szczytami Tatr polskich. To miejsce całkowicie niezwykłe o wielu obliczach zależnych od pory roku, dnia, pogody. Piękno i niezwykłość „ Morskiego Oka” cieszy się od dawna wielką sławą. Powiadają, że „ być w Tatrach i Morskiego Oka nie widzieć, znaczy tyle, co będąc w Rzymie nie zobaczyć Papieża”. Po południu trasa zaprowadziła nas pod Wielką Krokiew, największą spośród zakopiańskich skoczni narciarski. Następnie zwiedziliśmy tzw. „Dom do góry nogami”- miejsce wyjątkowe i naprawdę nietypowe. Po wejściu do środka doświadczyliśmy absolutnie niezwykłego uczucia: w pewnym stopniu traciliśmy poczucie orientacji w przestrzeni, a przede wszystkim równowagę. Przez cały czas grawitacja ściągała nas na jedną ze ścian.
Czwartek obudził na pięknym słońcem. Pełni zapału wyruszyliśmy kolejką linową na „Kasprowy Wierch”, na wysokość 1987 m. n.p.m. Usytuowanie szczytu w środku pasma tatrzańskiego stwarza niesamowite możliwości do podziwiania Tatr. Niestety wiele nie zobaczyliśmy, gdyż mgławica „zalała” wyższe partie gór. Natomiast widok z kolejki zapierał dech w piesiach.
Po zjechaniu na dół wstąpiliśmy na wystawę plenerową, gdzie mogliśmy zobaczyć reprodukcję starych fotografii Tatr i Zakopanego wybitnego fotografika A. Szuberta.
Czas poobiedni wykorzystaliśmy na zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego im. dra. Tytusa Chałubińskiego, jednego z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Mogliśmy się przyjrzeć skałom i minerałom, okazom florystycznym min. układowi piętrowemu roślinności Tatr, faunistycznym: gł. ptakom, ssakom i etnograficznym typowym dla Podhala, Spiszu i Orawy tj. sprzęt, ubiór, sztuka zdobnicza, rzeźba czy pasterstwo górali podtatrzańskich.
Dalszy punkt naszej wycieczki to Gubałówka – szczyt górujący nad Zakopanem na wysokość 1123 m. n.p.m. Pojechaliśmy na niego kolejką linowo - terenowa. Z góry mogliśmy podziwiać panoramę Tatr, Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego.
W piątek rano byliśmy gotowi do zwiedzania wystawy przyrodniczej „Rok w Tatrach”. Obejrzeliśmy dwa filmy o tematyce przyrodniczej: „Tatrzańskie niedźwiedzie” – film przedstawiający niedźwiedzie żyjące w TPN oraz problem synantropizacji zwierząt i „W krainie tatrzańskiej kozicy”. Następnie przeszliśmy do sali zabaw ekologicznych, gdzie mogliśmy nauczyć się jak mądrze spakować plecak, zgadnąć kto śpi, a kto czuwa w zimie, dowiedzieć się, jak zachowywać się na terenie Parku Narodowego. Mogliśmy poćwiczyć spostrzegawczość i cierpliwość czyli dwie podstawowe cechy przyrodnika. Zobaczyliśmy okazy zarówno roślin jak i zwierząt żyjących w górach, poznać ich zwyczaje i zachowania, dowiedzieć się jak zdobywają pożywienie, jak przystosowały się do życia w trudnym górskim środowisku i co im zagraża .
Duchową chwilę każdy z nas miał okazję przeżyć w Sanktuarium na Krzeptówkach.
I dalej w Tatry !- do Witowa, gdzie baca z juhasami doglądali pasących się owiec. Stoi tam bacówka, w której na żywo mogliśmy zobaczyć i posłuchać jak praca przy wyrobie oscypka wyglądała kiedyś. Zobaczyć i spróbować!!!
Pełni wiedzy, zasmakowani oscypkiem wyruszyliśmy na szlak prowadzący do najpopularniejszej tatrzańskiej doliny- Doliny Kościeliskiej. Przy wejściu powitał nas góral i zaprosił do przejażdżki konną dorożką. Przez drogę snuł opowieści o dolinie. Dowiedzieliśmy się, że ma ona kształt długiego wąwozu skalnego, że jej najwyższy punkt to Błyszcz- 2159 m n.p.m., że jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie prowadzony jest tzw. wypas kultowy owiec- dzieje się tak dlatego, że istnienie stworzonych przez człowieka hali i polan uzależnione jest od prowadzenia na ich terenie wypasu owiec, a jego zaprzestanie powoduje zubożenie różnorodności biologicznej. Rośliny tj. szafran spiski- znany szerzej jako krokus- rosną wyłącznie na koszonej lub wypasanej trawie. Zachwycił nas urokliwy, rwący Potok Kościeliski, a także krystaliczne skały o zbójnickich kształtach i nazwach. Szlakiem Architektury Drewnianej wyruszyliśmy w piękne piątkowe popołudnie. Byliśmy pod Starym Kościółkiem zakopiańskim, Chatą Sabały, willą Atma, Harendą, Kolibą. Na cmentarzu, na „ Pęksowym Brzysku” odwiedziliśmy grób Kornela Makuszyńskiego , Marusarzównej, Witkacego.
Wieczór spędziliśmy na Krupówkach, reprezentacyjnej ulicy Zakopanego, słuchając góralskiej muzyki.
Sobotni dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie zamków: polskiego Czorsztyna i węgierskiej Niedzicy, które niegdyś dumnie wznosiły się nad malowniczą doliną Dunajca. Po utworzeniu zapory wiele uległo zmianie. Obecnie dwie warownie przeglądają się w obszernej toni powstałego na Dunajcu jeziora Czorsztyńskiego.
Czorsztyn leży na mocno obronnym , skalistym wzniesieniu będąc półwyspem oblewanym przez wody jeziora. Na terenie zamku znajduje się stanowisko jednego z endemitów pienińskich- pszonaka pienińskiego. Ta roślina nie występuje w przyrodzie nigdzie indziej. Zamek stał się częstym motywem w literaturze i muzyce, przykładem może tu być „ Na skalnym Podhalu” Tetmajera czy opera „Zamek na Czorsztynie” Kurpińskiego.
Warownia Niedzica usytuowana na wysokości 566metrów stanowi jeden z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych. Jest obiektem zainteresowania nie tylko turystów, ale także reżyserów filmowych. To właśnie tutaj kręcony był m.in. serial „ Janosik” oraz „ Wakacje z duchami”.
I tak w wielkim skrócie zrelacjonowaliśmy przebieg naszej wycieczki. Cieszymy się, że pogoda nam dopisała, pozwoliła zrealizować cel wyjazdu, jak również zapewniła wspaniałą zabawę.
Góry odkryły najskrytsze swoje tajemnice, dały nam najwyższe i najgłębsze zarazem, osiągalne na tym świecie, wrażenia. Ale i pochłonęły nas zupełnie: wszystkie siły, najlepsze myśli nasze, zapał, zdolności, uczucia - oddaliśmy im bez zastrzeżeń.
Oby więcej takich wycieczek!
Zdjęcia
Dziękujemy !
Mateusz, Paweł, Paulina, Piotruś, Kacper i Krystian
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
„Moje przedszkole!”
Tata ma pracę, mama ma pracę,
Starsza siostra przyjaciół w szkole
A ja mam swoje przedszkole.
Jest moje, bo tutaj jest moja pani i moi koledzy.
Jest moje, bo tu moja skarbnica wiedzy.
Tu w szatni jest miejsce na moje ubranie.
Tu się uczę, bawię i jem śniadanie.
Jest najlepsze, choć o innych wiem niewiele,
Ale tutaj chodzą moi wszyscy przyjaciele
Wspaniałą okazją do tworzenia „przedszkolnej rodziny" są wspólnie organizowane uroczystości. Tradycją naszego przedszkola stało się „Pasowania na Przedszkolaka".
Dnia 31 października odbyła się pierwsza impreza maluszków o charakterze rodzinnym - przeżycie ważne dla dzieci i ich rodziców. Przy tej okazji oficjalnie została nadana nazwa grupy – "Brykające Tygryski".
Starszaki z grupy "Rybki z Ferajny" przygotowały zadania,z którymi maluchy świetnie sobie poradziły.
Chociaż do przedszkola uczęszczają dopiero drugi miesiąc, to z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały swoje umiejętności. Były bardzo dzielne, wspaniale zaśpiewały, pięknie zatańczyły i powiedziały wierszyki. Dla nich to pierwszy poważny występ przed publicznością. Rodzice bardzo wzruszeni i dumni, w pełni zadowoleni ze swoich pociech bili gromkie brawa.
Następnie nastąpiła wyjątkowa chwila wstąpienia do społeczności przedszkolnej, która wzbudziła wiele emocji. Pani Dyrektor za pomocą dotknięcia zaczarowanym ołówkiem każdego malucha, dokonała uroczystego pasowania na prawdziwego przedszkolaka.
Po emocjach związanych z występami, dzieci odpoczęły przy pysznym tygryskowym torcie i napojach przygotowanych przez zawsze niezawodnych rodziców.
Dla naszych nowych przedszkolaków był to wyjątkowy dzień, a Rodzicom zabawa ta uświadomiła, jak ważne dla dziecka jest wejście w nową rolę - rolę przedszkolaka. Uroczystość pozostawiła nam wiele miłych i ciepłych wrażeń.
Z uśmiechem na buziach, w atmosferze radości i przyjaźni minął kolejny, ale jak ważny dla maluszków dzień w przedszkolu.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w uroczystość: Pani Dyrektor, dzieciom i ich paniom z grupy "Rybki z Ferajny", kamerzyście i fotografowi za utrwalenie tak ważnej chwili.
Wszystkim dzieciom z grupy "Tygryski" ich Rodzicom życzymy satysfakcji oraz przyjemnych wrażeń z pobytu w naszym gronie.
Zdjęcia
NA LUDOWO
„ Wszystko co wzięte zostało z ludu, co wzięte zostało z chłopskiej chaty- jest w kulturze wiecznotrwałe i nigdy wartości nie straci”- tą sentencją rozpoczęliśmy spotkanie integracyjne „ To i owo na ludowo”, na które zostaliśmy zaproszeni do Zespołu Szkół nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie 25 października 2012r.
Celem spotkania była popularyzacja sztuki ludowej, pokazanie, poprzez zabawę, że kultura ludowa jest atrakcyjna, rozwijanie zainteresowań twórczością i różnorodnością technik ludowych, poznanie zanikających zawodów. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele twórczości ludowej, Pani Maria Gleń, Pani Krystyna Kobylańska i Pan Jerzy Parzymies
Dzieci miały możliwość brania aktywnego udziału w wielu konkurencjach min : „ Co to jest i do czego służyło?”, „Ujarzmianie byka”, konkurencje rękodzielnicze, „ Znawca przysłów ludowych”, „ Rzut kaloszem do celu”, „ Dojenie krowy”, „ Pracowite pszczółki”. Wzięły udział w pokazie mody zaprojektowanego stroju stracha na wróble. Soliści wykonali znane przeboje „na ludową nutę”- „ Miała baba koguta” czy „ W zielonym gaju”.
Spotkanie upłynęło w ciepłej, miłej atmosferze oraz dostarczyło wielu pozytywnych emocji.
Z dyplomem, upominkami , ze śpiewem na ustach „Szła dzieweczka do laseczka” rozbawieni wróciliśmy do Przedszkola.
Zdjęcia
KOLOROWE RANCZO
2 października dzieci z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego świętowały Dzień Pieczonego Ziemniaka na Kolorowym Ranczo, gospodarstwie Agro Edukacyjnym , położonym niedaleko Zamościa w Łabuniach. Przedszkolaki brały czynny udział w zabawach i konkursach z ziemniakiem w roli głównej, pokazach pieczenia bułek drożdżowych, ubijania masła , kiszenia kapusty.Opiekowały się zwierzętami zamieszkującymi gospodarstwo, a także obserwowały las, ogród, sad i doskonale się bawiły.
Wiele radości wywołała „ wojna na mąkę”.
Kolorowe Ranczo to wymarzone miejsce do zabawy i nauki na świeżym powietrzu, a czas który tam spędziliśmy z pewnością zaprocentuje zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Zdjęcia
MALI PRZYRODNICY
„NIE MIJAM”
Skrzywdzonego kota nie mijam
I psa z kulawą nogą,
Ani motyla leżącego na szynach
Nie mijam ptaka z połamanym skrzydłem,
Zerwany kwiat odnoszę do domu,
Nad zbłąkaną mrówką się schylam.
Widzę za oknem dzieci:
Zaczynają już one rozumieć ten wiek,
Czy nie mijają,
Czy odnoszą do domu,
Czy się schylają?
-myślę dziwnie zdjęty trwogą.
/Cz. Janczarski/
4 września dzieci z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego wybrały się do lasu Namule, by w pięknym otoczeniu, zdobywać sprawność Małego Przyrodnika.
Spacer po lesie był okazją do podziwiania walorów krajobrazowych i przyrodniczych oraz pogłębienia wiedzy leśnej .Dzieci miały możliwość bliskiego kontaktu z naturą(dotykały konarów , mchu, liści dębu ,gałązek modrzewia ,układały mozaikę z szyszek, słuchały śpiewu ptaków ,szumu drzew, wąchały igliwie, obserwowały pracę drwali)..Starsze dzieci wybrały się na grzyby , przygotowały drewno i rozpaliły ognisko .Zapach pieczonej kiełbaski przywiódł do nas leśniczego Dariusza Kapuśniaka ,który podzielił się z nami folderami przedstawiającymi walory przyrodnicze i turystyczne lasów Nadleśnictwa Krasnystaw.
Na zakończenie przedszkolaki wzięły udział w teście wiedzy o lesie i jego mieszkańcach. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą, za co zostali nagrodzeni dyplomami.
Udany wyjazd zachęcił nas do kontynuowania wędrówek szlakami Nadleśnictwa Krasnystaw.
Zdjęcia
ZAJĘCIA Z ONOTERAPII
„Abrakadabra - czary mary,
Będą się tu dzisiaj dzieci głośno śmiały.
Bo my wiemy jak pięknie pachną wiosną fiołki,
Lecz lepsze od fiołków są nasze osiołki!”
Wiktoria Piotrowska
Dnia 17 września grupa „Biedronki”, „Teatrałki”, „Misie pysie”, „Smerfy” odwiedziły Stowarzyszenie Abrakadabra w Chyrzej które prowadzi zajęcia z onoterapii.
Każde dziecko miało możliwość choć na chwilę podejść, pogłaskać oraz nakarmić zwierzęta zamieszkujące gospodarstwo. Było to wspaniałe doświadczenie dla naszych dzieci, które wywoływało wiele radości i uśmiechu.
Dla każdego z dzieci odbyły się zajęcia indywidualne z udziałem osiołka. Podczas gdy jedni obcowali ze zwierzętami, inni brali udział w zajęciach terapeutycznych podczas których w skrzyni skarbów z ziarenkami owsa odnajdywali różne przedmioty. Na zakończenie zajęć dzieci piekły kiełbaski. Kontakt ze zwierzętami był ogromnym przeżyciem i wywołał wiele pozytywnych emocji.
Zdjęcia
Wyjazd do Fikolandu
Dnia 21 września dzieci z grup Smerfy i Smerfiki wspólnie z rodzicami, nauczycielami i opiekunami wyruszyli w podróż pełną atrakcji. Rozpoczęliśmy od przejazdu Szynobusem z Krasnegostawu do Rejowca. Tam czekał na nas pan Marian – przedszkolny kierowca uwielbiany przez dzieciaki, który zawiózł wszystkich do Chełma, do Krainy Zabaw Fikoland. Wcześniej jednak zdążyliśmy odwiedzić supermarket Tesco, gdzie przedszkolaki i ich mamusie mogły zrobić niewielkie zakupy.
W końcu nadszedł czas zabawy….. dzieci wspólnie z mamami i nauczycielkami nieźle się napociły wspinając się, huśtając i zjeżdżając na zjeżdżalniach. Zabawa była przednia i gdy nadszedł czas odpoczynku wszystkie mamy i panie zostały poczęstowane kawą i ciasteczkiem, a dzieci mogły zjeść swoje przekąski. Na zakończenie naszej wyprawy dzieci otrzymały niewielkie upominki - naklejkę i lizaczka.
Zdjęcia
„Jak ryba w wodzie…” – wycieczka do Krasnobrodu
Dnia 11.07.2012r dzieci z grup Smerfy, Gumisie i Biedronki razem z nauczycielami i opiekunami wybrali się nad zalew w Krasnobrodzie.
Dzień był słoneczny więc dzieci mogły poczuć się jak rybki pływając, nurkując i chlapiąc się w wodzie. Sprawiło im to wiele frajdy.
Super atrakcją było pływanie na dmuchanym piesku, który wypożyczyła nam mama Karolka. Po zabawie w wodzie udaliśmy się na plażę, gdzie czekał na nas obiad.
Nie mogliśmy wrócić do domu bez degustacji pysznych gofrów z bitą śmietaną i owocami oraz lodów, które dzieciom bardzo smakowały.
W drodze powrotnej większość dzieci usnęła ze zamęczenia.
Zdjęcia
Bałtowski Kompleks Turystyczny – przygoda, edukacja, rozrywka
„Rodzinne miejsce dobrej przygody…”
Dnia 5 lipca odbyła się wycieczka integracyjna do JuraParku w Bałtowie, w której brały udział dzieci z przedszkola i ośrodka, rodzice i nauczyciele. Wszyscy bawili się wspólnie podczas zwiedzania atrakcji kompleksu bałtowskiego. Pierwszą wyjątkową ofertą, z której skorzystaliśmy był Zwierzyniec Bałtowski, jego obszar zamieszkuje ponad 1000 zwierząt pochodzących z różnych części świata. Niezwykłym przeżyciem była dla nas możliwość stanięcia „oko w oko” ze zwierzętami „górnej części” zwierzyńca podczas podróży amerykańskimi schoolbusami. Obserwując wielbłądy, lamy, bydło zebu (tzw. Święte krowy) australijskie emu, azjatyckie antylopy nilgau i wiele innych gatunków zwierząt oraz słuchając opowieści przewodnika ubarwiającej podróż, mogliśmy dowiedzieć się wiele o zwyczajach zwierząt. Doskonałym uzupełnieniem terenowej lekcji zoologii był spacer „dolna częścią” bałtowskiego zwierzyńca gdzie mieliśmy okazję podziwiać różnobarwny świat ptaków. Dopełnieniem tego obrazu były liczne ssaki, wśród których uwagę naszych przedszkolaków przyciągnęły kuce, osły i kozy. Zabawnym doświadczeniem było spotkanie z naszymi „braćmi mniejszymi” – makakami zaliczanymi do małp wąskonosych. Kolejną atrakcją była kolejka Bałtowska, która zabrała nas w podróż po Bałtowie i okolicy dając nam szanse podziwiania pięknych widoków. Dodatkowo uzyskaliśmy od przewodnika informację o historii tego miejsca. Po podróży kolejką nadszedł czas na relaks w miłym towarzystwie dzieci, rodziców, nauczycieli oraz poczęstunek przygotowany dla nas przez panie kucharki z przedszkola: kiełbaska, bigosik, a na deser pyszny winogron. Zawiązały się nowe znajomości, był czas na rozmowy i odpoczynek w cieniu pod parasolem. Następną atrakcją była Ścieżka edukacyjna po JuraParku. Wspólnie z przewodnikami odbyliśmy wędrówkę przez kolejne etapy dziejów życia na Ziemi. Najmłodsi pokonywali tę trasę specjalnymi pojazdami dinobusami.
Ten dzień był upalny i dzięki kurtynom wodnym umieszczonym w wielu miejscach kompleksu bałtowskiego zarówno dzieci jak i dorośli mogli chłodzić się do woli. Wszystkie dzieci doskonale bawiły się w Parku Rozrywki i na placu zabaw, gdzie było wiele atrakcji dla całej rodziny. Szczęśliwi i zmęczeni wróciliśmy do ośrodka na godz.19.00. Zabawa była przednia i na pewno ponownie odwiedzimy Bałtowski Kompleks Turystyczny.
Zdjęcia
Mały Zwierzyniec- Jaślików
Zdjęcia
Zalew w Żółtańcach
Zdjęcia
Festiwal Sportu w Bondyrzu zdjęcia
Zdjęcia
Przedszkolna Strefa Kibica Euro 2012 zdjęcia
Zdjęcia
ZOO Zamość zdjęcia
Zdjęcia
Spartakiada
Krasnystaw maj 2012 rok.
Dnia 9 maja w hali MOSIR w Krasnymstawie odbyła się Spartakiada dla dzieci niepełnosprawnych.
Organizatorem imprezy było Niepubliczne Przedszkole Specjalne dla Dzieci Niepełnosprawnych w Krasnymstawie prowadzone przez Stowarzyszenie Integracyjne Magnum Bonum.
W spartakiadzie „Krasnystaw 2012” wzięło udział 200 osób. Między innymi dzieci z Przedszkola Integracyjnego „Za Żywopłotem” w Krasnymstawie, Przedszkola Specjalnego nr 11 w Lublinie, Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Krok za Krokiem” w Zamościu i Niepublicznego Przedszkola Specjalnego w Krasnymstawie.
Uczestnicy zawodów brali udział w takich konkurencjach jak: sztafeta, slalom,. tory przeszkód, jazda na deskorolce, hokej, zabawy z piłką, kręgle, wyścigi na wózkach, wyścigi z pomocą sprzętu ortopedycznego, wyścig na kocu, rzut do kosza, werbelek. Każdy uczestnik został nagrodzony medalem. Wszystkie drużyny biorące udział w zawodach otrzymały również puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
Wszelkie spotkania integracyjne stwarzają nieocenioną szansę i możliwość wspaniałej zabawy, zawierania nowych przyjaźni, zdrowej rywalizacji dla dzieci oraz wspólnych rozmów rodziców, terapeutów, nauczycieli.
Niepubliczne Przedszkole Specjalne dla Dzieci Niepełnosprawnych w Krasnymstawie przy ulicy Kwiatowej 2 prowadzone przez Stowarzyszenie Integracyjne Magnum Bonum, które funkcjonuje od 5 lat, w tym roku zapoczątkowało regionalne spotkania dzieci niepełnosprawnych w wieku przedszkolnym, ich rodziców, terapeutów i nauczycieli.
Mottem „Spartakiady Krasnystaw 2012” jest integrowanie środowisk zajmujących się wychowaniem, terapią i rehabilitacją dzieci z niepełnosprawnościami. W najbliższej przyszłości Nasze Przedszkole planuje następne imprezy integracyjne dla dzieci, rodziców i specjalistów zajmujących się wychowaniem i terapią dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Tegoroczna spartakiada została sfinansowana ze środków PFRON przyznanych przez PCPR w Krasnymstawie, środków własnych Stowarzyszenia Magnum Bonum oraz sponsorów: „Elewar” Sp. z.o.o w Warszawie, Zakłady Zbożowe w Zamościu, OSM w Krasnymstawie, firma TESCO, sklep Corner, i Zakład Cukierniczy KAWA w Krasnymstawie oraz Pan Andzej Pochylczuk, Pani Elżbieta Kucharuk, Państwo Monika i Piotr Flisowie, Pan Mirosław Kozak i Pani Beata Dyczko oraz Pan Mariusz Puchala. Spartakiada - Krasnystaw 2012
Zdjęcia
Konkurs plastyczny 2012
Dnia 21.03.2012r. odbyło się podsumowanie regionalnego konkursu plastycznego w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu pt. „Ptaki i zwierzęta to nasi przyjaciele”.
Laureatami konkursu zostały dzieci z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego i Ośrodka Rehabilitacyjno – Terapeutycznego im. Ks. Arcybiskupa Józefa Życińskiego:
• Kacper Nowak – zajął II miejsce w grupie wiekowej od 10-15 lat, praca pt. „Pawia krzyk”.
• Karol Szymaszek – zajął III miejsce w grupie wiekowej od 6-10 lat, praca pt. „Sowa”.
Wyróżnienia otrzymały:
• Jan Ślązak – grupa wiekowa 6-10 lat, praca pt. „Mój kot”.
• Bartek Boniek – grupa wiekowa 6-10 lat, praca pt. „Dokarmiamy ptaki”.
• Dominika Łatka – grupa wiekowa od 15 lat, praca pt. „Jeżyk”.
Dzieci otrzymały atrakcyjne nagrody, towarzyszyli im rodzice i nauczyciele, którzy byli bardzo dumni ze swoich wychowanków.
Zdjęcia
MALI SPORTOWCY
„Każdy przedszkolak tęgi chwat,
jest ze sportem za pan brat”
Zdrowie – to nie tylko brak choroby, ale także stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. Dlatego też przedszkole zapoczątkowuje i rozwija proces wychowania zdrowotnego i przekazywania wiedzy z tej dziedziny naszym wychowankom. Zadania związane z ochrona zdrowia i rozwijaniem sprawności fizycznej zobowiązują nauczyciela przedszkola do tworzenia sprzyjającego zdrowiu środowiska wychowującego do kształtowania nawyków higienicznych i rozwijania sprawności ruchowej u dzieci.
W naszym przedszkolu organizujemy wiele zadań związanych z edukacją zdrowotną. W środę 14.03.2012r wszystkie dzieci uczestniczyły w Spartakiadzie, która odbyła się w Ośrodku Transgranicznym. Rozpoczęliśmy od wysłuchania hymnu małych sportowców „Sport to zdrowie” oraz wniesienia płonącej pochodni i flagi olimpijskiej.
Mali Sportowcy z radością i ochotą wykonywali przygotowane konkurencje sportowe: przetoczenie, obroty, pokonanie nierównego podłoża, przechodzenie przez tunel, rzut piłeczką, rzut piłeczką do celu, zbieranie przedmiotów, toczenie piłki, chwyt i rzut, kręgle, trafienie dłonią w podwieszoną piłeczkę, nakładanie kółek na stojak, strzał na bramkę, dystans 5 m, pokonanie przeszkód.
Z wszystkimi konkurencjami przedszkolaki poradziły sobie bez większych problemów. Głośny doping wzmacniał zawodników, a radość wszystkim przynosiły uśmiechy na twarzach dzieci.
Udział w Spartakiadzie zarówno dla dzieci, rodziców i terapeutów był niezwykłym przeżyciem, ale też i dobrą zabawą.
Wszyscy mali zawodnicy otrzymali medale, które wręczyła pani dyrektor Mariola Domalewska – Brodowska oraz dyplomy i symboliczne upominki.
Na zakończenie wspólnie posililiśmy się pizzą przygotowaną specjalnie na tę okazję
Zdjęcia
JASKINIA SOLNA
Nie trzeba wyjeżdżać nad morze, żeby poczuć zbawienne działanie soli i jodu- wystarczy seans w grocie solnej w Zamościu.
29.02.2012. dzieci miały okazję skorzystania z haloterapii, oddychały świeżym, mikroklimatycznym powietrzem. Specyficzne warunki wzbogacone były o walory muzyko i koloroterapii.
Jaskinia Solna zbudowana jest z kilkunastu ton różnych soli kopalnianych, morskich i leczniczych. Ściany wykonane są z soli pakistańskiej. Podłoże wysypane solą kłodawską, bocheńską zachęcało do położenia się na nim i zagłębienia w kryształkach soli Kaskada solankowa pozwalała na doznania nie tylko dotykowe, ale i smakowe. Dzieci mogły bawić się w „piaskownicy solnej”, budować solne babki, przesypywać, zakopywać, smakować. Relaksowały się na wygodnych leżakach i ciepłych pledach przy dźwiękach spokojnej muzyki.
Wszyscy odprężyli się i na chwilę oderwali od codzienności.
Zdjęcia
BIBLIOTEKA
„Lubić czytanie – to znaczy godziny nudów,
które każdy człowiek miewa w życiu,
zamieniać na godziny radości”
20.02.2012 przedszkolaki pojechały do Miejskiej Biblioteki dla Dzieci w Krasnymstawie. Dla większości maluchów była to pierwsza wizyta w bibliotece.
Grupa grzecznie usadowiła się na dywanie, zapoznała się z panią bibliotekarką, jej pracą i z zaciekawieniem wysłuchała opowiadania o „Przygodach Tupcia”. Wraz z panią Agnieszką oglądały książki zgromadzone na bibliotecznych regałach. Dowiedziały się jakie są zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni, a także jak należy szanować książki.
Następnie pani bibliotekarka zaprosiła dzieci do stolików, przy których kolorowały bohaterów książkowych. Wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że chcą być czytelnikami biblioteki, dlatego została założona karta małego czytelnika.
Dzieci z wielką radością,samodzielnie korzystały z usług biblioteki i zadeklarowały swoje kolejne odwiedziny już za rok.:)
Zdjęcia
TŁUSTY CZWARTEK
„Powiedział Bartek,
że dziś Tłusty Czwartek,
a Bartkowa uwierzyła,
dobrych pączków nasmażyła.”
To staropolski przysłowie odnosi się do jednej z najpopularniejszych, ocalałych do dziś tradycji, jaką jest, hucznie otwierający ostatkowe obrzędy i zabawy ,Tłusty Czwartek. Dziś kojarzy się on głównie z pączkiem odmienianym w tym dniu w mediach i...cukierniach przez wszystkie przypadki , oraz jadanym w ilościach pod względem dietetycznym nieprzyzwoitych.
W tym dniu w Przedszkolu panie z grupy „Rybki z Ferajny” przygotowały inscenizację pt. „U babci Honorki”, zaprosiły dzieci do aktywnego udziału w zabawach i słodkiego poczęstunku z życzeniami smacznych pączków i faworków od Czwartku Tłustego aż do Zapustnego Wtorku.
Zdjęcia
CHOINKA 2012
„Na balu sam karnawał dzieci
w pięknych strojach witał ,
z radością kolorowe nuty nosił
i do tańca wszystkich prosił”
Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. A może przede wszystkim dla naszych milusińskich.
W Transgranicznym Centrum Współpracy, aż huczało od podekscytowanych głosów dzieci, rodziców i gości z Przedszkola Nr 1 w Chełmie. Na kilka godzin sala kolumnowa zamieniła się w magiczny, kolorowy świat pełen bajkowych postaci.
Dzięki zaproszeniu przez p. Dyrektor Mariolę Domalewską profesjonalnych animatorów z Agencji Artystycznej 'Teatr w Lublinie” mieliśmy wszyscy możliwość wzięcia udziału w karnawałowym show.
Zabawę rozpoczął wodzirej, który poprowadził korowód taneczny. Do karnawałowych pląsów i tańców dołączył wielki słoń, klaun na szczudłach i Kubuś Puchatek.
Przedszkolaki chętnie bawiły się przy muzyce, przerywanej scenkami inspirowanymi literaturą dziecięcą. Miały możliwość wcielenia się w postaci z „Rzepki” i „Słonia Trąbalskiego” J.Tuwima. Ogromną atrakcją był pokaz żonglerki, jazda na monocyklu, balonowe cuda, malowanie twarzy, bańki mydlane.
Już długo przed balem unoszący się w sali zapach smakołyków zdradzał przygotowaną niespodziankę przez panie z kuchni- karnawałowe pączki i pizza. Kompot ze spiżarni skutecznie ugasił pragnienie.
Bal dostarczył wielu wrażeń i sprawił, że wszyscy spędzili czas w miłej atmosferze. Choinka 2012
Zdjęcia
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Kochana Babciu…
Kochany Dziadku....
Ze wzruszeniem wspominam spędzone razem z Wami chwile ...
Wielką cierpliwość, jaką zawsze macie dla mnie
i radość, jaką wnosicie w moje dzieciństwo...
Ściskam Was dziś najmocniej.
Twoja wnuczka
Twój wnuczek
24.01.2011 r. do naszego Przedszkola i Ośrodka zawitały uśmiechnięte Babcie z Dziadkami. Dzień przebiegał bardzo uroczyście. Wszystkie grupy zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie ,wokalne i recytatorskie, dostarczając Babciom i Dziadkom wielu radości i wzruszeń. Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru działającego przy Domu Pomocy Społecznej dla Kobiet Niewidomych uświetnił tę uroczystość .Wnuczęta wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Po programie dzieci zaprosiły gości na słodki poczęstunek. Zachwycone babcie i dziadkowie nie szczędzili wnukom uścisków i buziaków.
Zdjęcia
Bożonarodzeniowy spektakl muzyczny w wykonaniu gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Izbicy.
Jasełka zostały przygotowane pod kierunkiem Pani Anny Drygasiewicz i Pani Jolanty Antoniak.
Jasełka w w wykonaniu młodzieży z Izbicy 2012
Zdjęcia
Hej kolęda, kolęda…
Dnia 25.01.2012r. do naszego przedszkola przyjechali goście z Przedszkola „Kubuś Puchatek”. Przedstawili dla nas –„Jasełka” w formie koncertu kolęd. Hej kolęda, kolęda…
Zdjęcia
Spotkanie z pielęgniarką
26.01.2012 w dwóch grupach: „Rybki z Ferajny” i „Teatrałki” gościliśmy naszą panią pielęgniarkę Elżbietę Chruściel, która opowiadała dzieciom o wykonywanym przez siebie zawodzie. Rozmawiała z przedszkolakami na temat zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania i zachowania higieny osobistej i jamy ustnej. Pogadanka wzbogacona była piktogramami oraz pokazem wyposażenia apteczki.
Dużą atrakcją był pomiar ciśnienia, mierzenie temperatury, opatrywanie ran jak również szybki kurs pierwszej pomocy – omdlenia.
Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła dyplomy ukończenia kursu. Dzieci podziękowały za ciekawe i pouczające spotkanie.
Zdjęcia